Правила дитячого режиму на канікулах

#діти_режим_відпочинок

ПРАВИЛО №1: РЕЖИМ ДНЯ

Часто на канікулах дитина повністю вибивається зі звичного ритму: лягає спати за північ, прокидається після полудня, а решта час ганяє на вулиці або сидить за комп'ютером. Безумовно, канікули потрібні для відпочинку. Але це зовсім не означає, що можна перезавантажувати дітей розвагами і геть-чисто забути про режим дня. Він придуманий не для того, щоб загнати дитину в жорсткі рамки, а відображає природний перебіг біологічних процесів.

Абсолютно всі органи і системи працюють за внутрішнім біологічним годинником. Коли їх насильно "переводять" (при переході на літній або зимовий час, на канікулах), в організмі може виникнути збій, наприклад гормональний. А після цього і до захворювання недалеко. Так що режим дня дитини під час канікул не повинен значно відрізнятися від шкільного.

ПРАВИЛО №2: ВАЖЛИВИЙ СОН

Протягом навчального року діти регулярно недосипають. У результаті дитина може стати агресивною, дратівливою, неуважною, можуть розвинутися знервовані стани і навіть хвороби. Чим молодша дитина, тим більше часу їй потрібно для відновлення сил. Дітям до 12 років рекомендується спати не менше 10 годин, старшим можна менше. І не забувайте про хронотопи (поділ на сов і жайворонків).

ПРАВИЛО №3: ХАРЧУВАННЯ

Для школярів оптимальним буде чотириразове харчування. У щоденному раціоні обов'язково повинні бути нежирні сорти м'яса (телятина, яловичина, курка, індичка), цільнозернові крупи і хліб, молоко, а також свіжі овочі, фрукти і ягоди. Рибу (бажано нежирну — тріска, минтай, хек), яйця, сир, сметану та інші кисломолочні продукти не обов'язково їсти щодня — достатньо 2-3 разів на тиждень.

На сніданок ідеально підійдуть омлет з молоком або молочна каша з цільного зерна (гречка, вівсянка, пшоно). Можна додати цільнозерновий хліб з маслом або сиром, а також чай або какао.

Обід повинен включати першу страва, другу — салат з овочів і гарнір з м'ясом або рибою, компот. На полуденок найкраще підійдуть кисломолочні продукти, свіжі фрукти або молоко з цільнозерновою булочкою. На вечерю можна подати яєчню, овочеве рагу, салат, рибну страву, сирну запіканку. Якщо дитина зголодніла перед сном, запропонуйте їй кефір або яблуко. Незалежно від того, в яких кількостях дитина п'є чай, компот та інші напої, вона обов'язково повинна пити чисту воду. Добова норма споживання води для школярів — 20-30 мл на 1 кг ваги. Пити воду (як і інші напої) під час їжі небажано, краще за 30 хвилин до або через годину-півтори після. Також школярам оптимально з'їдати 150-300 г фруктів на день як перекуси між основними прийомами їжі.

ПРАВИЛО №5: ПОВІТРЯ

Давно відомо, що чим більше людина витрачає енергії, тим більше потребує її заповнення. Саме в цьому полягає секрет "бабусиної відгодівлі". Щоб у дітей був гарний апетит, вони повинні проводити більше часу на свіжому повітрі. Ідеально, якщо дитина гратиме в рухливі ігри, а не в електронні в задушливій кімнаті, — розповідає Олексій Максименко. — Але слідкуйте, щоб не було надмірного фізичного стомлення. Якщо дитина бліда, млява або скаржиться на головний біль — це сигнал, що організму потрібен спокійний відпочинок.

Пам'ятайте, що неробство для школяра — також справжній стрес. Якщо він безцільно тиняється по дворах у пошуках друзів або сидить безвилазно перед комп'ютером, він не відпочиває, а, навпаки, втомлюється. Якщо немає можливості відправити чадо в дитячий табір, організуйте цікаве, змістовне дозвілля: ходіть у походи, виїжджайте за місто, влаштовуйте екскурсії, відвідуйте кінотеатри. Такий відпочинок дозволить дітям відпочити і підготуватися до продовження навчання в школі.

Джерело: https://ukr.segodnya.ua