«Допомогти дітям-християнам навчитися мислити по-новому – це завдання кожного вчителя і священика» – Генеральний директор школи св. Софії о. Йоан Лубів, ЧСВВ

- Отче Йоане, Ви маєте душпастирський досвід праці з дітьми українських заробітчан, емігрантів у Португалії. Що для Вас означає бути директором християнської школи у Львові? Це робота чи щось більше?

- Головне завдання людини в школі, ким би вона не була - вчителем, директором чи іншим працівником, це насамперед дбати про дітей, наше майбутнє, про те, як виховати молодих громадян, нових людей для держави з новим способом мислення. Якщо говорити конкретніше про директорство у християнській школі, то ціль - координувати, керувати планами і, звісно, нести духовність, світло Євангелія, Христа у їхній світ.

- Яким має бути підхід до дітей у такій християнській школі: ближчим до звичайного шкільного чи до священичого?

- Для мене школа - це насамперед життя певного колективу людей і молодого покоління, діти вчаться жити вже у школі. Наш підхід - незважаючи на те, мирянин ти чи священик, нести дітям щось своїм прикладом, а не тільки словами, виконуючи те чи інше служіння, відповідно до завдання. Особисто вважаю, що підхід має бути відкритий на спілкування, на те, що вони прагнуть, чого очікують. Треба навчитися слухати, коли діти щось пропонують, вміти поставити запитання так, щоб побачити, що в них є найоригінальніше та найпотаємніше, тому що в них світ є вже свій. Це нове покоління, і ми мали б підхопити їхню творчість і водночас дбати про добре виховання.

- Чи плануєте внести якісь зміни у школі? Модернізацію навчання, наприклад?

- Школа існує вже 16 років і педагогічний колектив має добрий досвід та багато здобутків. Якщо можу запропонувати щось від себе, то це світ Біблії. Адже відчувається, що в сучасному світі людина мислить різними категоріями, навчаючись із різних підручників, і не зауважує, як Бог виховує людей. Тому постановив, що основне - показати, як у Святому Письмі є життя, розвиток, і цим усім керує Господь. Тому ця зміна має навчити дитину, що Бог її провадить ще зі школи святої Софії, веде за руку через нас та батьків як посередників, котрі відповідають на заклик чинити його волю.

- Яким Ви бачите майбутнє школи та дітей?

- По-перше, це будуть люди з новим мисленням. По-друге, коли вони виховуються в атмосфері тепла й любові, де є Божественна Літургія, Сповідь та Святе Причастя, то майбутнє цих дітей буде великим, але воно залежить від співпраці з Богом. Вони матимуть добрий фундамент, адже ми вчимо їх концентруватися не тільки на результаті, а й на процесі, вчимо мислити та відрізняти добро від зла. Дитина зможе винести зі школи те, що вона надбала.

- Як на Вашу думку, вберегти дитину від поганих впливів?

- Це можна зробити у простий спосіб: обговорювати ті чи інші ситуації, ставити питання так, щоб дитина шукала відповідей у духовних джерелах, але насамперед, щоб вміла чітко відрізнити правду від брехні. Показувати добрими прикладами дорогу з Господом, і поганими прикладами, дорогу без Бога, а дітям дати можливість зробити висновки самим.

- І наостанок, що Ви побажаєте?

Зростайте у Божій Мудрості та Любові, допомагайте нашій школі, щоб вона могла розвиватися, оскільки такий заклад є важливою частиною побудови нової України!

Розмовляв студент ІІ курсу факультету журналістики

Національного університету ім. І. Франка

Михайло Сокульський